Edukacja wczesnoszkolna

Rok szkolny 2017/2018

ZBIÓRKA NAKRĘTEK

Zamieszczono 15 kwietnia  2018 r.

Ewelina Kamińska-Sawicka, Aleksandra Kuczkowiak

 

         Z inicjatywy oddziałów przedszkolnych, w PSP nr 5 im. B. Malinowskiego zorganizowano zbiórkę nakrętek, przeznaczonych na rehabilitację Nataszki.  Akcja trwała przez cały marzec, podczas którego uczniom udało się zgromadzić kilka kartonów nakrętek. Klasy najbardziej zaangażowane otrzymały symboliczne nagrody oraz dyplomy uznania. Najwięcej zakrętek zgromadziła klasa IV a, drugie miejsce zajęła VI a. Na III miejscu uplasowały się klasy: III a SP i I a. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim za zaangażowanie.

E. Kamińska – Sawicka, A. Kuczkowiak

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

KONKURS RECYTATORSKI „SMERFIK”

Zamieszczono 15 kwietnia  2018 r.

Anna Banaszek, Ewelina Kamińska-Sawicka, Anna Laskowska

 

          Konkurs recytatorski SMERFIK jest przeznaczony dla dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniów klas I-III SP. Pierwszym etapem konkursu są eliminacje klasowe, po których wyłoniona reprezentacja bierze udział w etapie szkolnym. 28 marca br. o godz. 10:00 w budynku oddziałów przedszkolnych, działających przy PSP nr 5 im. B. Malinowskiego w Boguszowie – Gorcach, odbyły się eliminacje do kolejnego etapu SMERFIKA, w trzech kategoriach: oddziały przedszkolne, klasy I-II SP oraz III SP.

       W konkursie wzięło udział 11 przedszkolaków oraz 10 uczniów edukacji wczesnoszkolnej. W jury konkursu dla najmłodszych zasiadły: p. Katarzyna Bernaś - kierownik Centrum Kulturalno-Kongresowego „Witold”, p. B. Mandziej – pedagog z PSP nr 5 i p. E. Kamińska – Sawicka- nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, logopeda. Uczniów oceniał podobny skład- p. E. Kamińską- Sawicką zastąpiła p. A. Banaszek- wychowawca oddziałów przedszkolnych.     Komisja brała pod uwagę: dobór repertuaru, interpretację utworu, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny. Recytatorskie zmagania podziwiały przedszkolaki, samorządy klasowe edukacji wczesnoszkolnej, wychowawcy i rodzice. Uczestnicy zaprezentowali swoje utwory na bardzo wysokim poziomie. Finalistami tegorocznego konkursu zostali:

Kategoria klasy „0”- Maja Dobrzycka  z oddziału przedszkolnego „Biedroneczki”

Kategoria klas I-II- Maja Rogowska z kl. I A

Kategoria klas III- Jan Wańczyk z kl. III A

         Uczestnicy otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy. Zwycięska trójka będzie reprezentowała naszą szkołę podczas kwietniowych zmagań powiatowych. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom za przygotowanie do konkursu a zwycięzcom życzą kolejnych sukcesów.

A. Banaszek, E. Kamińska- Sawicka, A. Laskowska

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

KLASOWE WARSZTATY WIELKANOCNE

Zamieszczono 30 marca  2018 r. Ewelina Kamińska-Sawicka

 

            26 marca br. w godzinach popołudniowych uczniowie kl. Ia wzięli udział w Warsztatach Wielkanocnych. Pierwszoklasistom towarzyszyli najbliżsi: rodzice, rodzeństwo, dziadkowie. W wesołej, ciepłej i rodzinnej atmosferze wykonano przepiękne jajka wielkanocne, zajączki oraz koszyczki. Wszyscy mieli możliwość wykorzystania wielu przeróżnych tworzyw, materiałów do zrobienia swoich wymarzonych prac. Uczestnicy warsztatów wykazali się dużą kreatywnością, wykonując oryginalne i niepowtarzalne dzieła. Z pomocą swoich opiekunów stworzyli kolorowe pisanki, które ozdobią niejeden wielkanocny stół. W miłej atmosferze czas upłynął bardzo szybko.

Wychowawca kl. Ia serdecznie dziękuje rodzicom za pomoc w zorganizowaniu, przygotowaniu warsztatów oraz aktywny udział we wspólnym przedświątecznym spotkaniu.

E. Kamińska – Sawicka

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Witamy wiosnę

Zamieszczono 30 marca  2018 r. Małgorzata Barsznica

 

Marzanna, zimowa panna,

w słomianej sukience rozpostarła ręce.     

W lęku drżąca cała, palić się nie chciała.  

Z rozwichrzonym włosem, ognie ją poniosą.

Niechaj śnieg i mrozy wiośnie się ukorzą  

i porą radosną zawitaj nam wiosno!

       21 marca  uczniowie  klas młodszych   i przedszkolaki  z  PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ  NR 5 barwnym pochodem powitały wiosnę. Wszyscy uczestnicy nieśli kolorowe kwiaty. Nie zabrakło również marzanny. Korowód, który przeszedł przez większą część dzielnicy Gorce wzbudzając radość i zachwyt mieszkańców zabezpieczała policja. Przy stadionie czekali strażacy z OSP, którzy nadzorowali uroczyste i bezpieczne spalenie marzanny – symbolu uprzykrzonej zimy. Tradycji powitania wiosny  stało się zadość. Składamy podziękowania rodzicom, którzy zaangażowali się w przygotowanie i przebieg tego korowodu.

Małgorzata Barsznica

Galeria zdjęć 1

Galeria zdjęć 2

-------------------------------------------------------------------------

Zajęcia górnicze

Zamieszczono 18 marca  2018 r. Ewelina Kamińska-Sawicka

 

        Od 5 do 9 marca br. uczniowie klas I-III PSP nr 5  mieli okazję uczestniczyć w zajęciach poświęconych górnictwu. Dzięki uprzejmości CKK „WITOLD” w Boguszowie – Gorcach najmłodsi uczniowie poznali historię lokalnego przemysłu górniczego podziwiając zgromadzone eksponaty muzealne, uczestnicząc w zajęciach z członkami Stowarzyszenia Witold oraz biorąc udział w warsztatach plastycznych i ruchowych.

     Wychowawcy edukacji wczesnoszkolnej serdecznie dziękują za profesjonalne przygotowanie i przeprowadzenie zajęć górniczych.

E. Kamińska – Sawicka

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

„Ognik”- bądź bezpieczny

Zamieszczono 25 lutego  2018 r.

Ewelina Kamińska-Sawicka, Agnieszka Matuszewska

 

      07.02.2018 r. dzieci z oddziału przedszkolnego Słoneczka oraz uczniowie kl. 1a, 3a i 3b odwiedzili salę edukacyjną „Ognik”, mieszczącą się przy Jednostce Gaśniczo – Ratowniczej nr 1 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu.

      W trakcie zorganizowanych zajęć edukacyjnych dzieci poznały trudną i odpowiedzialną pracę strażaka, dowiedziały się jak unikać i rozpoznawać zagrożenia oraz właściwie reagować w sytuacji niebezpieczeństwa. Obejrzały również film edukacyjny oraz  pomieszczenie imitujące spalone mieszkanie, dzięki którym dowiedziały się w jaki sposób rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak działają czujki dymu oraz tlenku węgla, czy nagrzewają się drzwi, za którymi powstał pożar. Strażacy wytłumaczyli jak ustrzec się od zatrucia tlenkiem węgla (czadem), jak należy dbać o prawidłową wentylację pomieszczeń, a także do jakich zagrożeń może doprowadzić niewłaściwe użytkowanie sprzętu domowego. Dzieci utrwaliły znajomość telefonów alarmowych oraz znaków ostrzegawczych, informacyjnych i ewakuacyjnych. Służyły temu ćwiczenia praktyczne z alarmowania służb ratunkowych i wizualizacja zjawisk fizycznych, występujących podczas pożaru.

      Spotkanie ze strażakami obejmowało także elementy pierwszej pomocy przedmedycznej, zapoznanie się z obsługą podręcznego sprzętu gaśniczego oraz ćwiczenia praktyczne - poruszanie się w zadymionych pomieszczeniach. Ważnym elementem zajęć było poznanie pojazdów pożarniczych, strojów i sprzętu przeciwpożarowego. Dzięki uprzejmości strażaków uczniowie z PSP nr 5 w Boguszowie – Gorcach mogli przymierzyć ubrania strażackie a także wsiąść do samochodu pożarniczego.

      Uczniowie z wielkim entuzjazmem wspominają pobyt w JGR nr 1 w Wałbrzychu, ponieważ zajęcia dla nich przygotowane należały do bardzo ciekawych. Od strażaków uzyskali odpowiedzi na wszystkie, dotychczas nurtujące ich pytania.

E. Kamińska- Sawicka

A. Matuszewska

Galeria zdjęć 1

Galeria zdjęć 2

Galeria zdjęć 3

-------------------------------------------------------------------------

Jasełka 2017

Zamieszczono 07 stycznia  2018 r. Renata Bizoń

 

       Czas Świąt Bożego Narodzenia to zdecydowanie najpiękniejszy i najbardziej rodzinny okres w roku. To czas, w którym oczekujemy na przyjście Pana Jezusa, składając sobie przy tej okazji wiele życzeń z nadzieją na ich spełnienie.  Bożonarodzeniowy program artystyczny  „Świąteczne życzenia od pokolenia”, przygotowany przez uczniów klasy VIA i VIIA wraz z wychowawcami p. Renata Bizoń i p. Krystianem Ogrodnikiem,  wprowadził nas wszystkich w ten klimatyczny nastrój Bożego Narodzenia. Pierwszą okazją do zaprezentowania talentów wokalnych i aktorskich uczniów było spotkanie w CKK Witold w dniu 20.12.2017 r., na które zaprosili oni członków swoich rodzin, i którym to zaprezentowali swoje przedstawienie. W pięknej Bożonarodzeniowej scenografii, młodzieży udało się wywołać wzruszenie przybyłych gości, którzy podczas poczęstunku po przedstawieniu bardzo zachwalali występ swoich dzieci i wnuków. W przygotowanie tej uroczystości włączyło się wiele osób, szczególne podziękowania uczniowie oraz wychowawcy kierują do p. Katarzyny Bernaś- Kierownika CKK Witold, do mam, które przygotowały poczęstunek oraz do p. Mai Rajchert-Mąki, która specjalnie na tę okazję stworzyła piękną dekoracje w postaci Maryi z dzieciątkiem Jezus.

    Zachęcona pochwałami młodzież, z pewnością z mniejszą już tremą, wystąpiła dwa dni później z tym samym przedstawieniem przed swoimi nauczycielami i uczniami całej szkoły w Kościele p.w. Zesłania Ducha Świętego w Boguszowie-Gorcach. Wszyscy poczuliśmy klimat zbliżających się świąt i po cichu życzyliśmy sobie aby spełniły się wszystkie życzenia wypowiedziane głośno i po cichu, życzenia od najmłodszego i od najstarszego pokolenia.

Renata Bizoń

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Wspólne kolędowanie

Zamieszczono 07 stycznia  2018 r.  Ewelina Kamińska-Sawicka

 

       Corocznie w okresie przedświątecznym organizowany jest „Szkolny konkurs kolęd i pastorałek”. Za jego przygotowanie odpowiedzialny jest pan Sławomir Glinkowski oraz Samorząd Uczniowski. W tym roku uczniowie zmierzyli się w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III SP, IV-VI SP oraz VII wraz z klasami gimnazjalnymi.

     Pogodny nastrój i ciepłą, przedświąteczną atmosferę wzmocniły przepięknie zaśpiewane najstarsze polskie pastorałki i zupełnie nowe kolędy. Uczniowie wykazali się nie tylko zdolnościami wokalnymi, ale i grą na instrumentach, za co jury przyznawało dodatkowe punkty. Oceną tegorocznych bożonarodzeniowych zmagań wokalnych zajęli się nauczyciele: pan Adam Mazur, pan Sławomir Glinkowski, pani Ewelina Kamińska – Sawicka oraz prezydium Samorządu Uczniowskiego.

      Wyniki tegorocznego konkursu przedstawiają się następująco:

KLASY I-III SP

I MIEJSEC- KL. IIIA

II MIEJSCE- KL. IA

III MIEJSCE- KL. IB

KLASY IV-VI SP

I MIEJSCE- KL. VIA

II MIEJSCE- KL. IVA

III MIEJSCE-KL.IV B

KLASY VII-GIMNAZJUM

I MEJSCE- KL. VIIA

II MIEJSCE- KL. VIIB

     Zwycięzcom serdecznie gratulujemy a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.

E. Kamińska – Sawicka

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

MINI SPARTAKIADA MIKOŁAJKOWA

W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

Zamieszczono 17 grudnia  2017 r. Renata Mika

 

         08 grudnia 2017 r. w naszym Przedszkolu odbyła się MINI SPARTAKIADA MIKOŁAJKOWA. Podczas imprezy nie zabrakło zabaw spor­to­wych, pla­stycz­nych, wspól­nych tańców. Razem z dziećmi bawił się również Mikołaj oraz Elfy. W imprezie wzięły udział wszystkie grupy. Przedszkolaki chętnie brały udział w konkurencjach sportowych. Podczas zawodów nie brakowało dopingu i głośnej muzyki, przy czym wszyscy dobrze się bawili. Punktem kul­mi­na­cyj­nym wspólnej zabawy było spo­tka­nie z Mi­ko­ła­jem i prezenty. Dzieci  zostały ob­da­ro­wa­ne słodyczami oraz owocami. Radość w oczach dzieci świadczyła o tym, że wspólna zabawa była wspa­nia­ła. Wszystkim uczestnikom dopisywał świąteczny nastrój i uśmiech na twarzach.

     Dzię­ku­je­my Pani Karolinie Jaworskiej, Annie Zwierko oraz uczniom z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 5 i Gimnazjum Nr 2 w Boguszowie – Gorcach za przy­go­to­wa­nie i prze­pro­wa­dze­nie wspa­nia­łej imprezy.                                                                                                      

   Renata Mika

Galeria zdjęć 1

Galeria zdjęć 2

------------------------------------------------------------------------

Dzień Górnika

Zamieszczono 17 grudnia  2017 r.

Agnieszka Matuszewska, Ewelina Kamińska-Sawicka

 

        04.12.2017 r. w Centrum Kulturalno – Kongresowym „WIOTOLD” w Boguszowie – Gorcach przygotowano uroczystość z okazji Dnia Górnika. W miejskich obchodach Barbórki uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia „Witold”, emerytowani górnicy, przedstawiciele władz miasta i zaproszeni goście. Uroczystość odbyła się pod patronatem Burmistrza Miasta Boguszowa - Gorc, pana Waldemara Kujawy.

      Tegoroczną Barbórkę przygotowali najmłodsi uczniowie z kl. Ia oraz dzieci z oddziału przedszkolnego „Słoneczka” z PSP nr 5 im. Bronisława Malinowskiego w Boguszowie - Gorcach, pod bacznym okiem nauczycieli: p. A. Matuszewskiej, p. E. Kamińskiej – Sawickiej, p. S. Glinkowskiego. Nieoceniony wkład w przygotowanie uroczystości włożyli również starsi uczniowie, także z Gimnazjum nr 2.

      Na program artystyczny złożyły się: wiersze, występy wokalne i taneczne, fakty historyczne i tradycje górnicze. Tuż po odsłuchaniu hymnu górniczego przypomniano historię zarówno samego Boguszowa – Gorc, jak również górnictwa. Nie zabrakło informacji dotyczących św. Barbary, patronki górników oraz tańców ludowych.

     Zwieńczeniem Barbórki były liczne przemówienia wygłoszone przez organizatorów uroczystości oraz przybyłych gości. Na zakończenie nie zabrakło również miłego akcentu w postaci tortu przygotowanego dla górników. Po programie artystycznym wszyscy udali się na słodki poczęstunek.

Agnieszka  Matuszewska, Ewelina Kamińska - Sawicka

 

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Pomagamy zwierzętom

Zamieszczono 17 grudnia  2017 r. Małgorzata Barsznica 

 

,,Zwierzęta w naszym życiu nie zjawiają się bez powodu, udzielają nam nauk o tym, jak zostać lepszym człowiekiem".

 

      W listopadzie trwała w naszej szkole zbiórka karmy dla podopiecznych fundacji ,,Na pomoc zwierzętom". Jak co roku uczniowie nie zawiedli. W akcję włączyła się cała społeczność uczniowska ,,od przedszkolaka po gimnazjalistę". Pokazali po raz kolejny , jak mają wrażliwe i ogromne serce. Dzięki   zaangażowaniu  uczniów, rodziców i wychowawców klas udało nam się zebrać znaczącą ilość karmy i środków czystości. 5 grudnia odwiedziły nas  wolontariuszki wraz z mieszkańcem fundacji. Piesek Punia sprawił nam wiele radości. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy informacji o podopiecznych  fundacji, o zasadach adopcji zwierząt i opieki nad nimi.

Dziękujemy za aktywny udział w zbiórce – klasa III a

                                                                                                              M.Barsznica

 

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Spotkanie z Mikołajem

Zamieszczono 17 grudnia  2017 r. Ewelina Kamińska-Sawicka

 

 „... A daleko, daleko, gdzie się kończy podwórko,

za tajemniczą bramą, za oszronioną furtką

czekają białe sanie z brodatym Mikołajem,

i już zimową gwiazdę na niebie ktoś zapalił”.

Dorota Gellner

     6 grudnia już od samego rana uczniowie nasłuchiwali dźwięku dzwonka św. Mikołaja. Dotarł chwilę po godzinie 8:00 w towarzystwie pomocnic. W pierwszej kolejności z workiem pełnym słodkości i upominków odwiedził uczniów z klas I-III. Dzieci przyjęły Mikołaja bardzo ciepło. W tym dniu, nie tylko Mikołaj dawał podarunki-również uczniowie mieli przygotowane prezenty dla swojego gościa w postaci wierszy i piosenek. Klasowe spotkania minęły w bardzo miłej, wesołej atmosferze, a z ust dzieci nie znikały uśmiechy.

     Po Mikołajkowym spotkaniu, uczniowie z kl. Ia z pomocą wychowawcy, rodziców i dziadków rozpoczęli przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, ozdabiając pierniczki lukrową masą oraz przygotowując własnoręcznie wykonane ozdoby choinkowe. Wszystkim dopisywał dobry humor.

                                                                       Ewelina Kamińska - Sawicka

Galeria zdjęć

------------------------------------------------------------------------

Po raz dwunasty pożegnali sezon

Zamieszczono 17 grudnia  2017 r. Ewelina Kamińska-Sawicka

 

         23 listopada 2017 r. w Centrum Kulturalno - Kongresowym „WITOLD” odbył się 12 konkurs pn. „Piosenką Turystyczną Żegnamy Sezon”. Organizatorem imprezy był OSiR w Boguszowie – Gorcach, przy współpracy z: CKK „WITOLD”, Urzędem Miejskim Boguszowa - Gorc oraz Miejską Biblioteką Publiczną – Centrum Kultury w Boguszowie-Gorcach.

W konkursie wystąpiło: 18 solistów oraz 14 zespołów, rywalizujących między sobą w sześciu kategoriach. Wszyscy uczestnicy prezentowali bardzo wysoki poziom przygotowania i wykonania piosenek turystycznych.

      Wysokie miejsca zajęły uczennice z PSP nr 5 im. B. Malinowskiego oraz Gimnazjum nr 2 w Boguszowie – Gorcach. Julia Ignacik, Hanna Michalak, Nikola Michalak, Oliwia Michalska oraz Julia Prusak z kl. VIa zajęły II miejsce w kategorii szkoły podstawowe – zespoły. Opiekunem zespołu był Pan Sławomir Glinkowski. Reprezentująca Miejską Bibliotekę Publiczną - Centrum Kultury w Boguszowie-Gorcach Maja Rogowska z kl. IIa uplasowała się również na II miejscu w tej samej kategorii wiekowej- soliści. 

       W zespołowych starciach gimnazjalistów, uczennice z kl. VIIa, VIIb, IIIa: Marta Świątek, Wiktoria Redka, Anna Gwiazda, Julia Kuźma, Hanna Płonka i Adrianna Czupyk zajęły II miejsce a w kategorii soliści Marta Świątek wygrała.  Maję Rogowską oraz uczennice z gimnazjum do konkursu przygotowywała Pani Katarzyna Pierzchała.

     Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Serdecznie gratulujemy naszym uczennicom i życzymy kolejnych sukcesów.

Szczegółowe informacje o konkursie wraz z fotorelacją znajdują się na stronie: www.osir-boguszow.eu.

                                                                       Ewelina Kamińska - Sawicka

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Zamieszczono 17 grudnia  2017 r. Natalia Południak

 

      Dnia 27 listopada w naszej szkole po raz kolejny obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu dzieci przynosiły swoje ulubione pluszowe maskotki. Z tej okazji każda klasa przygotowywała plakaty misia, które zdobiły korytarze naszej szkoły. Dziewczęta: Oliwia Jakubiec i Natalia Słabaszewska z klasy IIIa gimnazjum zorganizowały liczne zabawy dla dzieci z klas I-II. W bibliotece szkolnej dzieci bawiły się w zabawę: „Stary Niedźwiedź mocno śpi”. Następnie poszczególne klasy brały udział w Misiowej Gimnastyce. Uczniowie III klasy gimnazjum: Kamil Radzikowski, Karol Kuźma, Dominki Górecki i Dominik Zając przebrali się za pluszowe maskotki i robili zdjęcia z uczniami i nauczycielami w szkole. Ten dzień przyniósł wszystkim uczniom wiele radości i z pewnością to święto będzie kontynuowane w przyszłym roku.

Michał Sommerfeld

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Andrzejkowe wróżby dla najmłodszych

Zamieszczono 10 grudnia  2017 r. Ewelina Kamińska-Sawicka

 

       30 listopada br. przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, działającego w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 im. B. Malinowskiego w Boguszowie – Gorcach przygotowali wróżby andrzejkowe dla uczniów z klas I-III. Według dawnych wierzeń noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć w przyszłość. Dzisiaj Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych.

      „Magiczne damy” z klasy 7a oraz 5a wróżyły wszystkim chętnym przyszłość z kart, dłoni oraz szklanej kuli. Każdy uczestnik andrzejkowych przepowiedniz niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki, na których widniały nazwy zawodów przyszłości, bądź szukał swojej szczęśliwej liczby. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. 
      Wszyscy gorączkowo czekali na to, by dowiedzieć się, kto jako pierwszy z klasy zmieni stan cywilny, będzie bogaty i komu w życiu się powiedzie. Wróżby pobudziły wyobraźnię dziecięcą, pozwoliły oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

                                                                       Ewelina Kamińska - Sawicka

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

Realizujemy projekt „UMIEM  PŁYWAĆ”

Zamieszczono 10 grudnia  2017 r. Małgorzata Barsznica

 

      W roku szkolnym uczniowie klas 3 „a” i 3 „b” brali udział w zajęciach nauki pływania finansowanych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Bezpłatne lekcje pływania odbywały  się co tydzień w Wałbrzyskim Ośrodku Rekreacyjnym AQUA ZDRÓJ. Dzieci systematycznie brały udział w nauce pływania. Bardzo chętnie i z zaangażowaniem uczyły się pływać,  a także bezpiecznie zachowywać w wodzie i na basenie. Śmiało i odważnie zjeżdżały  z kolorowych zjeżdżalni. „Nasze rybki”  z żalem pożegnały instruktorów i zajęcia na basenie.

Małgorzata Barsznica

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

UROCZYSTE PASOWANIE NA UCZNIA

Zamieszczono 05 listopada  2017 r.

Ewelina Kamińska-Sawicka, Urszula Szmidt

 

            18 października 2017 r. w Centrum Kulturalno - Kongresowym WITOLD, odbyło się Pasowanie na Ucznia.  W uroczystości wzięły udział klasy pierwsze z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 i. B. Malinowskiego w Boguszowie – Gorcach. Uczniowie w towarzystwie rodziców, dziadków oraz wychowawców przedstawili bogaty program artystyczny. Tego dnia nie zabrakło również: Pani Ireny Dzilińskiej - Sekretarz Miasta Boguszów – Gorce, Pani Marii Świetlik - Wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej wraz z Radnymi, Prezydium Rady Rodziców oraz Pani Katarzyny Kawki – Dyrektor PSP nr 5. Na ten niezwykły dzień czterdziestu pierwszoklasistów czekało od dawna, a przygotowania trwały od początku roku szkolnego i wymagały ogromnego zaangażowania ze strony uczniów.

      Część artystyczna przygotowana pod czujnym okiem wychowawców: Pani Urszuli Szmidt i Pani Eweliny Kamińskiej - Sawickiej, była popisem umiejętności wokalnych, tanecznych i recytatorskich. Uczniowie w pięknych, galowych strojach udowadniali wszystkim zebranym, że są już gotowi, aby stać się pełnoprawnymi uczniami. Przypomnieli zgromadzonym popularne piosenki z repertuaru dziecięcego: Bo co może mały człowiek, Kolorowe kredkiHej, ho, pierwsza klasa, Ślubowanie. 

      Po części artystycznej dzieci odważnie złożyły ślubowanie, podczas którego przyrzekali: dbać o dobre imię klasy i szkoły, szanować innych, czcić ojczyznę oraz uczyć się tego, co piękne i dobre. Kolejnym podniosłym dla pierwszoklasistów wydarzeniem było pasowanie na ucznia, którego dokonała Pani Dyrektor przez symboliczne dotknięcie każdego dziecka ,,dużym ołówkiem”.

       Przemówienia Sekretarz Miasta i Dyrektor PSP nr 5 oraz upominki dla dzieci, przygotowane przez rodziców, przybyłych gości, wprowadziło wszystkich zgromadzonych w wyjątkowy nastrój.

      Część oficjalną zwieńczył poczęstunek, zorganizowany przez rodziców. Przy bogato zastawionych stołach, czekały na pierwszoklasistów pióra oraz pamiątkowe dyplomy, które były symbolem tej ważnej uroczystości.

      Wychowawcy klas pierwszych serdecznie dziękują: wszystkim rodzicom, którzy zaangażowali się w przygotowanie sali, poczęstunku, dekoracji i przekazywali cenne wskazówki dotyczące uroczystości oraz Centrum Kulturalno – Kongresowemu WITOLD za udostępnienie sali na występ.

E. Kamińska – Sawicka

U. Szmidt

Galeria zdjęć

-------------------------------------------------------------------------

XVII Dzień Papieski

Zamieszczono 22 października  2017 r. Adam Mazur

 

       W dniu 16 października 2017 roku obchodziliśmy XVII dzień papieski, którego hasło to „Pójdźmy naprzód z nadzieją”. Społeczność naszej szkoły uczestniczyła w prezentacji, która odbyła się w naszym kościele parafialnym.

Nadzieja to słowo, które w nauczaniu Jana Pawła II pojawia się bardzo często. Ale oprócz tego, że o niej nauczał to także sam był jej świadkiem, nie stracił jej kiedy umierała mu mama, siostra, brat, wreszcie ojciec. Nie stracił jej podczas wojny i okupacji, nie stracił w ciężkich czasach komunizmu, nie stracił po zamachu ani w chorobie, ani wtedy gdy już nie mógł nauczać, bo stracił głos.

      Był papieżem nadziei bo niósł nadzieję. Kiedy 16 października 1978 my Polacy usłyszeliśmy, że Karol Wojtyła został papieżem w nasze serca wstąpiła nadzieja: nadzieja na wolność,  na niepodległość, na prawo do godnego życia. I ta nadzieja się spełniła. Miejmy nadzieję, że nasza Ojczyzna i świat zrozumie, że wolność to nie samowola bo samowola to zawsze czyjaś niewola dlatego „Pójdźmy naprzód z nadzieją”.

Adam Mazur

-------------------------------------------------------------------------

  Archiwum

-----------------------------------------------------------------------------